Jesteśmy największym niezależnym operatorem ładowarek w Europie.
Nasza historia
Powerdot rozpoczął działalność w 2018 roku w Portugalii, zamierzając wprowadzić rozwiązania w zakresie ładowania do przestrzeni komercyjnych i handlowych. Wprowadzając kompleksowe rozwiązania, Powerdot zaczął oferować pełen zakres usług, począwszy od instalacji, obsługi i konserwacji stacji ładowania przy zerowych kosztach dla partnerów i z podziałem przychodów. Ta wyjątkowa strategia pozwoliła nam stać się jednym z najbardziej znaczących CPO (operatorów punktów ładowania) w Portugalii i rozwijać się dynamicznie na innych rynkach europejskich, koncentrując naszą ofertę na uzupełnianiu doświadczeń w obszarze handlu detalicznego.
W 2020 r., dzięki doświadczeniu i pozycji zdobytej w Portugalii, zaczęliśmy szukać możliwości rozszerzenia naszej obecności na inne kraje. Rozpoczęliśmy ekspansję w kierunku Hiszpanii, Francji, Belgii, Luxemburgu i Polski.
W 2022 r. Antin Infrastructure Partners zainwestował 150 mln euro w Powerdot. W lutym 2024 r. Grupo Arié i Antin Infrastructure Partners zainwestowały w spółkę kolejne 100 mln euro, aby przyspieszyć rozwój nowych technologii, rozbudować infrastrukturę ładowania i wzmocnić strategiczne partnerstwa spółki w całej Europie.
W sierpniu 2024 roku Powerdot uzyskał zielone finansowanie w wysokości 165 milionów euro od banków ABN Amro, BNP Paribas, ING, MUFG Bank, Santander i Société Générale. To znaczące wsparcie umożliwi przyspieszenie wdrażania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w całej Europie, wspierając przejście na gospodarkę niskoemisyjną i ułatwiając dostęp do zrównoważonych rozwiązań ładowania w przestrzeniach komercyjnych i detalicznych. Dzięki temu finansowaniu Powerdot jest teraz lepiej przygotowany do rozszerzania swojej obecności, oferowania najnowszych rozwiązań ładowania i dalszego wspierania innowacji i zrównoważonej mobilności.
Destination charging
Chcąc wcielić tę wizję w życie, opracowujemy rozwiązania w zakresie ładowania, które stanowią uzupełnienie codziennej rutyny użytkownika. Bez marnowania czasu na czekanie, objazdy, a nawet planowanie. Mając punkt ładowania tam, gdzie użytkownicy przebywają - w supermarketach, centrach handlowych, restauracjach, biurach, sklepach specjalistycznych i innych - życie się nie zatrzymuje. Nie ma gorszego uczucia niż utknięcie w miejscu, gdy chcesz - i musisz - iść naprzód. Odpowiednio ulokowana infrastruktura ma potencjał, by to zwiększyć popularność pojazdów elektrycznych na drogach, ponieważ obawy o to, gdzie można je naładować, nie będą już problemem.
Nasz wpływ
Cel wdrożenia punktów ładowania do 2025 roku: ponad 15.000
Cel wdrożenia punktów ładowania na 2030 r.: ponad 19.000